6 نکته ایمنی و بهداشتی در ورزش که باید بدانید

رعایت نکات ایمنی و بهداشت در ورزش باعث می شود تا ورزشکار از یک تجربه ورزشی سرگرم کننده ، نشاط آور و ایمن برخوردار شود.
ورزش برای کودکان و بزرگسالان یک راه عالی برای برخورداری از جسم و روانی سالم است.
ورزش می تواند علاوه بر افزایش هماهنگی فیزیکی و تناسب اندام باعث عزت نفس شود . همچنین درس های مهمی در مورد شرکت در کارهای گروهی دارد.
با این حال مزایایی سلامتی ممکن است با آسیب هایی که ممکن است در حین انجام فعالیت های فیزیکی رخ دهد، کاهش یابند. به همین دلیل ضروری است که ورزشکاران از خطراتی که در ورزش وجود دارد ، آگاه باشند و با انجام نکات ایمنی و بهداشتی در حین ورزش این خطرات و آسیب ها را به حداقل برسانند.

آسیب های ورزشی معمولا به چه دلایلی رخ می دهند؟

دلایلی که معمولاً باعث آسیب های ورزشی می شوند شامل موارد زیر می باشند:

– فقدان آموزش و آگاهی ورزشکاران در مورد اقدامات احتیاطی ایمنی و آسیب های احتمالی
– نامناسب بودن یا کمبود تجهیزات ورزشی
– شرایط ضعیف ورزشکاران

اقدامات احتیاطی برای افزایش ایمنی و بهداشت در ورزش شامل چیست؟

1. استفاده از وسایل و تجهیزات ایمنی در حین ورزش

هر رشته ورزشی دارای یک سری وسایل ایمنی است که در صورت استفاده ورزشکاران از این تجهیزات ، اسیب های ناشی از ورزش به حداقل می رسد . به عنوان مثال استفاده از مواردی مانند عینک ، محافظ دهان ، پدهای ساق پا و آرنج ، کلاه ایمنی و… در حین انجام برخی ورزش ها و همچنین وجود برخی از تجهیزات ورزشی مانند چوب یا چوگان ، سبد و دروازه در شرایط مناسب ، باعث می شود آسیب های ورزشی به حداقل برسد و در صورت وجود مشکل تعمیر و تعویض سریع و به موقع آن ها باعث تامین ایمنی و بهداشت ورزشکاران در حین انجام فعالیت های فیزیکی می شود.
پوشیدن لباس های ورزشی مناسب و کفش کتانی یکی دیگر از الزامات ورزش صحیح است که استفاده از تجهیزات ، آسیب را کاهش می دهند. به عنوان مثال در ورزش هایی که با دو همراه هستند مانند فوتبال ، والیبال ، بسکتبال و… و غیره پوشیدن کفش ورزشی مناسب یکی از الزامات این ورزش ها بوده تا علاوه بر اینکه ورزشکاران بتوانند به راحتی بدوند از آسیب مفاصل حین ورزش نیز جلوگیری می کند.
یک کفش ورزشی مناسب از ایجاد فشار و نیروهای زیاد بر روی پا جلو گیری نموده و باعث محافظت مناسب از پا می شود. نفوذ آب و رطوبت در این کفش ها ایجاد نشده و به دلیل جریان یافتن هوا در داخل آنها تغییر دما به خوبی انجام می شود.

نکات ایمنی و بهداشتی در ورزش
نکات ایمنی و بهداشتی در ورزش

2. رعایت دستورالعمل های ورزش برای تامین ایمنی و بهداشت در ورزش

هر ورزش قوانین مخصوص به خود را دارد که باعث می شود شرکت در آن به صورت ایمن و سالم انجام شود که این قوانین اغلب شامل انجام دستورالعمل‌های ساده مانند گرم کردن یا کشش بدن قبل از شروع فعالیت یا قوانینی برای جلوگیری از آسیب رساندن بازیکنان به یکدیگر و مربیان برای نظارت بر ورزش طراحی شده است که در صورت رعایت این دستورالعمل ها می توان ورزش را به صورت ایمن انجام داد.

3. ملاحظات زیست محیطی

محیط ورزشی که ورزشکاران در آن شرکت می کنند باید از بهداشت و ایمنی مناسبی برخوردار باشد. در صورتی که فعالیت ورزشی داخل آب یا زمین های شیب دار انجام شود باید از لباس محافظ مناسب استفاده نموده و اقدامات احتیاطی مناسب را انجام داد . برای جلوگیری از گرفتار شدن در آب و هوای بد باید پیش بینی وضع آب و هوا را قبل از انجام یک فعالیت ورزشی بررسی کنید و در صورت مشاهده علائم رد و برق هرگونه فعالیت در فضای باز را لغو یا به تعویق بیندازید.

4. هیدراته نگه داشتن بدن

عرق از دست رفته بدن در طول ورزش باید با مقادیر مساوی مایعات در هر ساعت فعالیت ورزشی شدید ، جایگزین شود.
برای جلوگیری از کم آبی بدن یا گرمازدگی در طول فعالیت های ورزشی انجام اقدامات احتیاطی زیر ایده آل است:
– در فعالیت ورزشی یک بطری آب سرد یا نوشیدنی ایزوتونیک به همراه داشته باشید.
– برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد بدن مایعات کافی بنوشید ، دفع ادرار شفاف یا با رنگ روشن نشانه آن است که بدن شما به اندازه کافی هیدراته می باشد.
– از مصرف الکل یا قهوه خودداری کنید ، زیرا این موارد می توانند باعث کم آبی بدن شوند.
در حالت ایده آل باید ۵۰۰ میلی لیتر آب، ۳۰ دقیقه قبل از ورزش، ۲۵۰ میلی لیتر تا ۵۰۰ میلی لیتر هر نیم ساعت در حین ورزش و ۱۰۰۰ میلی لیتر بعد از ورزش بنوشید.
– مصرف نوشیدنی های ایزوتونیک یا ورزشی برای هر فعالیتی که بیش از یک ساعت طول بکشد ، توصیه می شوند.

موارد زیر شایع ترین علائم کم آبی بدن هستند:
– تشنگی شدید
– ضعف
– سردرد یا سرگیجه
– ادرار تیره رنگ
– کاهش وزن جزئی

5. انتخاب باشگاه ورزشی با بهداشت مناسب

یکی دیگر از نکات ایمنی و بهداشت در ورزش شامل انتخاب باشگاه ورزشی است که علاوه بر برخورداری از تهویه مناسب ، نور و سیستم های سرمایشی و گرمایشی اصول بهداشتی در آن رعایت شده و وسایل ورزشی در آن بصورت منظم ضد عفونی می شوند. در این صورت می توان مطمئن بود که در کنار بهره بردن از مزایای سلامتی جسمی و روانی ورزش به دلیل پاکیزه بودن محیط و تمیز شدن مداوم دستگاه ها خطر ایجاد بیماری های پوستی نیز کاهش می یابد.

6. انتخاب باشگاه ورزشی با کفپوش ورزشی مناسب

کفپوش سالن ورزشی ، یکی از مهمترین موارد رعایت ایمنی برای ورزشکاران است . افراد در حین ورزش ، هر لحظه در معرض ضربه ، سقوط و آسیب هستند و وجود کفپوش ورزشی فوم دار و استاندارد در کف سالن های ورزشی ، تاکنون هزاران نفر را از وقوق آسیب های مغزی ناشی از سقوط و زمین خوردن ، محفوظ نگه داشته است .
هنگام فعالیت در هر سالن ورزشی حتما به کفپوش و استاندارد بودن آن برای جلوگیری از حوادث ناگوار دقت کرده و از فعالیت در شرایط ناامن خودداری کنید.

کفپوش ورزشی را از تولیدکننده بخرید

تولید ، فروش و نصب کفپوش ورزشی در سراسر کشور  با بهترین کیفیت و قیمت . جهت مشاوره و اخذ قیمت ، با ما تماس بگیرید.
✵ پایافلور : تولیدکننده کفپوش فوم دار ورزشی  –  کفپوش ورزشی فضای باز  و کفپوش مهدکودک در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *