انواع کفپوش های فوم دار از نظر مواد تشکیل دهنده

انواع کفپوش های فوم دار ،از پرکاربردترین کفپوش ها هستند که در سالن های ورزشی و باشگاه ها استفاده های متداولی دارند به دلیل دارا بودن لایه ای فوم در ترکیبات خود انعطاف پذیری زیاد و به دلیل نرمی و حالت ارتجاعی که دارند از قابلیت ضربه گیری خوبی برخوردار هستند.
یکی دیگر از ویژگی‌های این نوع کفپوش ها خاصیت ضد باکتری بودن آنها می باشد. همچنین هنگام فعالیت های ورزشی رد پا بر روی این کفپوش ها باقی نمانده و در برابر ضربه دوام بسیار بالایی دارند.

انواع کفپوش های فوم دار از نظر مواد تشکیل دهنده
انواع کفپوش های فوم دار از نظر مواد تشکیل دهنده

مواد مورد استفاده در تولید انواع کفپوش های فوم دار

سه ماده برتر برای تشک های ورزشی فوم دار به شرح زیر است:
اتیلن_ ‏وینیل استات ، پلی اتیلن پلی اورتان یا ترکیبی از هر سه ماده است که هر یک از این سه کفپوش برای موارد خاص و منحصر به فردی استفاده شده و شناخت تفاوت این سه مورد بسیار مفید است.

انواع کفپوش های فوم دار

1. کفپوش فوم دار EVA

اتیلن_وینیل استات که همچنین به عنوان کفپوش فوم دار EVA نیز شناخته می شود، انعطاف پذیری زیادی داشته و دارای خاصیت الاستیک می باشد.
با این که این نوع کفپوش ها می‌توانند اثرات شوک و ضربه های احتمالی را کاهش دهند، اما در تولید آنها از هیچ پلاستیکی استفاده نمی شود.
سطح کفپوش های فوم دار EVA ضد آب بوده و از نظر ظاهری نیز براق هستند و با توجه به این که مقاومت زیادی در برابر اشعه ماوراء بنفش و ترک خوردگی دارند، از این نظر کیفیت آنها بالا است.
این نوع از کفپوش ها از نوع سلول بسته بوده و بنابراین نسبت به کفپوش های سلول باز سفت تر هستند، به همین دلیل از اندام های بدن مانند مفاصل و مچ های پا در برابر ضربات و سوانح محافظت می کنند.
یکی دیگر از ویژگی‌های این نوع کفپوش ها این است که به راحتی قابل شستشو و تمیز کردن می باشند و به همین دلیل می‌توان به راحتی از آنها در سالن های ورزشی برای ورزش های رزمی ، پارک ها و سالن های بازی مخصوص کودکان و موارد دیگر استفاده نمود.

2. تشک های فوم دار PE

متداول ترین پلاستیک به کار رفته در تشک های فوم دار PE پلی اتیلن است که به صورت موم احساس می شود.
این نوع تشک ها در برابر ضربه قدرت بالایی داشته و قبل از آن که پاره شوند می توانند انرژی زیادی را جذب کنند.
یکی از ویژگی های این تشک ها قابلیت شکل پذیری آن ها می باشد ، بدین معنی که در صورتی که تحت قرار بگیرند تغییر شکل می دهد.
از دیگر ویژگی های این تشک ها می توان به قابلیت عایق حرارتی بودن آنها اشاره نمود.
ضخامت بیشتر محصولاتی که با فوم ساخته می شوند از پلی اتیلن تامین می شود ، به همین دلیل آنها سبک بوده و به راحتی قابل حمل و جابجایی می باشند.
هنگامی که ماده PE به عنوان کفپوش یا تشک مورد استفاده قرار می گیرد بصورت فوم ریز سلول بسته ضربدری ایجاد می شود که تحت تاثیر کپک ، پوسیدگی و باکتری قرار نمی‌گیرد.
فوم PE بیشتر از کفپوش های دیگر برگشت پذیر می باشد و اگر تحت تاثیر ضربه یا عوامل دیگر قرار بگیرد و صاف شود به سرعت به حالت اولیه خود باز می گردد. این نوع فوم ها بسیار محکم با دوام عالی و تحمل شوک بالا هستند. از این نوع فوم ها برای تشک های ژیمناستیک استفاده می شود.

3. تشک های فوم PU

پلی اورتان یا PU یک فوم سلول باز است که برای تهیه بالشتک بسیار معروف است . این پوشش ها از آن جایی که هوا از طریق کف عبور می کند کف را قادر می سازند تا سطح بسیار نرمی ایجاد کند.
فوم پلی اورتان در جذب انرژی از فوم های دیگر بهتر است و با توجه به ضخامتی که دارد برای فرود با ضربه زیاد مناسب می باشد. ویژگی جذب ضربه و توزیع انرژی عالی باعث می‌شود که این تشک ها برای راه رفتن ، دویدن یا پریدن به تنهایی مناسب نبوده و باید با یک سطح بادوام دیگر مانند وینیل استفاده شوند.

کاربرد کفپوش های فوم دار ورزشی

این کفپوش ها دارای کاربردهای بسیار متنوعی می باشند. از این نوع کفپوش ها به دلیل خاصیت ارتجاعی زیادی که دارند ، در حین ورزش یا زمین خوردن از آسیب جلوگیری می کند و یا به عبارتی به دلیل خاصیت ضربه گیری، از آنها در سالن های ورزشی مانند فوتسال ، بسکتبال والیبال استفاده می شود . همچنین می‌توان از آنها در سالن های بازی کودکان و یا پارک ها نیز استفاده نمود.
به طور کلی از این کفپوش ها در ورزش برای زیرسازی زمین‌های چمن مصنوعی، تشک های کشتی جودو و ژیمناستیک استفاده می شود.

ضخامت کفپوش های فوم دار

از آنجایی که قطر این نوع کفپوش ها با یکدیگر متفاوت است ، بنابراین آنها را با توجه به ضخامتی که دارند نامگذاری می کنند. به عنوان مثال ، کفپوش های زیر فوم دار ۵ میلی متر، کفپوش های زیر فوم دار ۸ میلیمتر و غیره.
نکته قابل توجه این است که کفپوش های دارای ضخامت مختلف برای کاربردهای مختلفی تولید می شوند، بنابراین بهتر است که با توجه به نیاز مناسب ترین کفپوش انتخاب شود.

کفپوش های فوم دار دارای چند لایه می باشند؟

این نوع از کفپوش ها چهار لایه تشکیل شده اند، لایه اول از‏ پی وی سی تشکیل شده که ضد خش نیز می باشد،لایه دوم برای مقاومت در برابر انبساط و انقباض از پی وی سی مقاوم تشکیل شود ، سپس دو لایه فوم بر روی آنها قرار می ‌گیرد.
منبع

کفپوش ورزشی را از تولیدکننده بخرید

تولید ، فروش و نصب کفپوش ورزشی در سراسر کشور  با بهترین کیفیت و قیمت . جهت مشاوره و اخذ قیمت ، با ما تماس بگیرید.
✵ پایافلور : تولیدکننده کفپوش فوم دار ورزشی  –  کفپوش ورزشی فضای باز  و کفپوش مهدکودک در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *